Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime CCM ramura comert
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime CCM ramura comert

In CCM ramura comert scrie:

Art. 40
(3) Sporurile minime ce se pot acorda in conditiile prezentului contract sunt:
d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;

Din octombrie 2011 am facut 3 ani vechime, insa angajatorul a tacut chitic si nu mi-a acordat acesti 5%

Trebuia sa mi-i acorde?
Art. 40. - (1) Părţile contractante sunt de acord ca în perioada următoare să acţioneze pentru includerea unor sporuri în
salariul de bază, care să reprezinte retribuţia pentru munca prestată şi condiţiile de la locul de muncă, astfel încât salariul de
bază să aibă pondere majoritară în salariu.
(2) Sporurile se acordă numai la locurile de muncă unde acestea nu sunt cuprinse în salariul de bază.
(3) Sporurile minime ce se pot acorda în condiţiile prezentului contract sunt:
g) pentru vechime în muncă, minimum 5% pentru 3 ani vechime şi maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de bază;

Trebuie sa va convingeti ca sporul nu este introdus in salariu.
Lit.g) se refera la cuantumul minim si maxim ceea ce inseamna ca in CCM RI sau CIM trebuia negociat si stabilit cuantumul aferent fiecarei transe convenite. Altfel va intreb, cel cu 15 ani vechime ce spor are?

Angajatorul nu a "tacut chitic". Daca este stabilit si se acorda dv. aveti dreptul incepand cu luna noiembrie 2011 daca in oct. ati implit 3 ani vechime.
Atunci ar trebui sa vad cand primesc salariul saptamana ce vine? Credeam ca incepe cu luna octombrie, din moment luna septembrie a fost ultima luna a celor 3 ani. Cu luna octombrie sunt 3 ani si o luna. Oricum n-aveam cum sa primesc sporul legal inainte sa implinesc acesti 3 ani, si nici nu am vazut vreo mentiune pe fluturasii de salariu.

Este o problema daca 1/2 din acesti 3 ani am fost in litigiu cu angajatorul? A fost din culpa sa si am castigat procesul definitiv si irevocabil avand 3 ani vechime legala.

Altfel va intreb, cel cu 15 ani vechime ce spor are?

Presupun ca se negociaza, altfel,
teoretic s-ar putea calcula asa: (20-3)/(25-5)=+0.85% pe an dupa 3 ani din salariul de baza.

Pentru 15 ani, (15-3)*0.85=10.2+5=+15.2%
masayoshi, utilizator
In practica , se uziteaza urmatoarele transe de sporuri de vechime:
5% - intre 3 - 5 ani vechime in munca
10% - intre 5 - 10 ani vechime in munca
15% - intre 10- 15 ani vechime in munca
20% - intre 15- 20 ani vechime in munca 20%
25% - peste 20 ani vechime in munca

Transele de vechime si procentul sporului de vechime aferent fiecarei transe se stabilesc prin contractul colectiv de munca aplicabil angajatorului ori in c.i.m. sau prin Regulamentul Intern.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Am vorbit azi la serviciu, si ei spun ca a expirat CCM ramura comert 2010-2011, si ca au vorbit la ministerul muncii de unde au primit asta:

[ link extern ] /

Unde li s-a spus ca a expirat CCM ramura comert, si angajatorul considera ca nu am nici un drept fiindca nu exista un CCM mai nou.

Opinia mea este ca dl director care a dat raspunsul nu cunoaste legea, si de aceea nu a citat-o unde a scris: "conform legislatiei in vigoare". Care legislatie in vigoare mai exact?

CCM ramura comert spune asa:

Art. 4. - (1) Prezentul contract se incheie pe o perioada de un an, cu posibilitatea revizuirii.

(2) Daca niciuna dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract .

Acest CCM a expirat in februarie, si a fost aplicat pana in august inclusiv de catre angajator, deci este valabil pana la aparitia urmatorului CCM. In plus sunt aproape sigur ca cei din firma care primesc spor de vechime, il primesc in continuare (adica nu li s-a micsorat salariul), altfel auzeam, ceea ce este iarasi o discriminare in consecinta, atunci cand unii isi primesc drepturile, si altii nu.

Care-mi sunt optiunile va rog?
masayoshi, utilizator
Se pare ca se contrazic in raspunsuri cei de la Ministerul Muncii ... citez Pe site-ul Ministerului Muncii CCM-Ramura Comert apare expirat dar am gasit un raspuns dat unei persoane de catre d-l Serghei Mesaros nr.156/DDS/14.03.2011 prin care spune ca a fost prelungit pana la 11.02.2012.

www.avocatnet.ro/content/for...

Parerea mea , exprimata de nenumarate ori, este ca acest CCM este in vigoare in virtutea art.4 alin.2 mentionat de dvs.